A szerelemhez nincs megoldóképlet

Méghogy egy hétéves gyermekét egyedül nevelő anyukára, Jessre ne találhatna rá a szerelem! Igaz ugyan, hogy a főiskola óta, amikor teherbe esett, és gyermeke apja elhagyta, már nem feküdt az ágyában más a lányán kívül, de ki tudja?

Igaz ugyan, hogy szabadúszóként annyira leharcolt pulcsiban jár a kedvenc kávézójába dolgozni, mintha egy barlangban home office-olna, de ki tudja?

Igaz ugyan, hogy az alváshoz is csak kinyúlt pólót és jóganadrágot hord, és lélekben is kicsit eltemette magát, de ki tudja? Igaz ugyan, hogy elemzőként jobban hisz a számokban és a tudományban, mint a spontán érzelmekben vagy a végzetben, de ki tudja? 

Amikor a kávézóban megszólítja barátnőjével a maguk között csak Americanónak (mert minden nap pontban fél 9-kor érkezik, és Americanót rendel) nevezett sötét hajú férfit, még nem sejti, hogy a tudomány és az érzelmek egyszerre találnak rá. A Kromantika társkereső szolgáltatást kifejlesztő tudós ugyanis elhívja Jesst és barátnőjét, hogy adjanak genetikai mintát a laboratóriumban, hogy nyálmintájuk által bűvülhessen a társkereső adatbázis. 

Azt azonban sem a két nő, sem maga dr. River Peña nem gondolta volna, hogy Jess és River DNS-mintájuk alapján 98%-ban illenek össze, vagyis gyémántegyezést mutatnak. Ami azt jelenti, hogy különlegesen nagy esélyük van a boldog és tökéletes szerelemre. Csak kár, hogy a férfi olyan ellenszenves és elviselhetetlen. 

A Christina Lauren néven publikáló szerzőpáros a Nem mézes hetek után ismét fergeteges romkomot kevert ki kémcsövében, melyben tudományos pontossággal adagolják a humort és az érzelmeket. Sikerük titka abban rejlik, hogy megmutatják, milyen, ha a szerelem laboratóriumában a sors kísérletezik velünk. Mindezt olyan életismerettel és életszeretettel teszik, hogy még az is élvezettel olvassa regényüket, aki jobban hisz a DNS-ek valóságában, mint a szív és lélek egyenleteiben.

Kívül-belül sziporkázó chicklit – élfestett, csillogó kiadás

10 ok, amiért jó chicklitet olvasni

A chicklitre nem igazán született eddig magyar kifejezés – szokás egy kalap alá venni a hagyományos romantikus könyvekkel, de ez nem teljesen helytálló. A chicklit műfajának megszületése a kilencvenes-kétezres évekre tehető, amikor berobbant a köztudatba Helen Fielding Bridget Jonesszal és Candace Bushnell a Szex és New York című sorozat alapjául szolgáló könyvével.

A chicklit főszereplői önálló egzisztenciával és aktív szociális élettel rendelkező nők, akiknek életében a család, a baráti kör és a környezet, a karrier is fontos szerepet játszik – legalább annyira, mint a pártalálás. Az évek során a műfaj egyre gazdagabbá és szerteágazóbbá vált, manapság új virágkorát éli. Mindezek ellenére a mai napig érezhető a magasirodalom felől egyfajta lenézés a chicklit-írók és olvasóik felé, amit ideje lenne végre levetkőzni, hiszen a kettő egyáltalán nem zárja ki egymást!

Jobbnál jobb „csajos” történetek látnak napvilágot, mi pedig összegyűjtöttünk 10 okot, amiért nem lehet nem imádni ezt a könnyed, de mégsem súlytalan műfajt.

1. Tökéletesen kikapcsol

Vannak időszakok, amikor az agyunk egyszerűen képtelen befogadni komoly témákat. A többség ilyenkor eldől a kanapén és ledarál egy sorozatot. Miért ne tehetnénk ugyanezt egy könnyedebb történettel? Egy fárasztó munkanap vagy egy nehezebb szépirodalmi kötet után kifejezetten üdítő gondolkodás nélkül átadni magunkat a cselekménynek.
 

2. Megnevettet

A humor általában együtt jár a műfajjal, ami azt jelenti, hogy egy chicklit még a legrosszabb napokon is képes mosolyt csalni az ember arcára egy-egy vicces fejezettel vagy párbeszéddel. Az sem ritka, hogy a nevetés mellett meg is ríkat, hiszen a humor és az érzelmesség kéz a kézben járnak a történetekben, így előfordulhat, hogy míg az egyik percben a könnyeinket törölgetjük, a másikban már sírva röhögünk.
 

3. Garantált a Happy End

Kiszámítható, hogy mi lesz a vége? Persze. És? Az emberek évszázadok óta vágyják a boldog befejezést a történetek végén. Ugyanúgy, ahogy végignézzük az összes Hallmark-filmet, az első képkockától tudva a végét, a chicklitet is végigizguljuk az első betűtől az utolsóig. Annyi szörnyűség van a világban, kell a tudat, hogy legalább az aktuális olvasmányunk nem fog még mélyebbre nyomni.
 

4. Erős és önálló női karakterek

Elmúltak azok az idők, amikor a hősnő a toronyban senyvedve várja, hogy rátaláljon a fehér lovon érkező herceg és kiszabadítsa. A chicklit női szereplői erősek, önállóak, és nem azért vágyják a szerelmet, mert ez az egyetlen esélyük az életben. Ezek a nők viccesek, okosak, képtelen szituációkba keverednek, és egyenrangú partnert keresnek, olyat, aki úgy szereti őket, ahogy vannak.
 

5. Nem csak a szerelemről szól

Bár látszólag minden a romantika körül forog, a chicklitek többségében felbukkan valamilyen probléma vagy trauma, ami mélyebbé teszi a történetet. A pasztell-álom borítók ellenére ezekben a történetekben mindig van valami nehézség, amivel a szereplőknek meg kell küzdeni, és a baráti, családi kapcsolatokon is legalább olyan nagy hangsúly van, mint a szerelmi ügyeken.
 

6. Feltárja a női lelket

Mire gondol a nő? Időtlen idők óta próbálják ezt megfejteni a férfiak, pedig elég lenne csak felcsapni egy chicklitet és máris választ kaphatunk erre a kérdésre. A chickliteket általában nők írják (nem csak) nőknek, így elsőkézből tekinthetünk be a nők fejébe és lelkébe egy-egy ilyen könyv révén.
 

7. Menedék a problémák elől

Munkahelyi gondok, anyagi problémák, rossz párkapcsolat? Az a néhány óra, amíg az ember belemerül egy könnyed chicklitbe, a saját gondok megszűnnek létezni. Még ha csak időszakosan is, segít kiszakadni a mókuskerékből, míg belebújunk egy másik ember bőrébe. A chicklit egy mellékhatások nélküli, tökéletes menekülési mód a valóságból.
 

8. Visszaadja a hitet a szerelemben

Jó hinni abban, hogy létezik az igazi, jó érzés pillangókkal a gyomrunkban olvasni a beteljesülő szerelemről szóló oldalakat, és bízni abban, hogy a 21. században is létezik még igaz, feltétel nélküli szerelem és örökkön örökké. Ugyanakkor azt is jó látni, hogy még az ilyen történetekben sem zajlanak gond nélkül a szívügyek.
 

9. Bárhol lehetsz, bárki lehetsz általa

Olyan szituációkba keveredhetünk, amikből a való életben egészen biztosan az első percben kihátrálnánk, és olyan helyekre juthatunk el, amelyekről csak álmodunk. Potya nászút Hawaiin? Jöhet! Kamupasi a tesód esküvőjére? Remek ötlet! Eljátszani a legjobb barátoddal, hogy jártok? Hogy nem jutott eddig eszünkbe?!


10. Rengeteg alműfaj létezik

Lehet egy kalap alá venni a műfajt, de nem érdemes. A chickliten belül mindenki megtalálhatja a számára igazán érdekeset és értékeset. Létezik chicklit a krimikedvelő olvasóknak, létezik lmbt chicklit, chicklit idősebb szereplőkkel, de még a fantasyvel ötvözött verzió sem idegen! Nyissunk tehát bátran a műfaj felé, ha még nem tettük!

Fülszöveg:

Hol van a határ végzet és tudományos kutatás között?
Jess Davis gyermekét egyedül nevelő anya, aki boszorkányos ügyességgel mozog az adatok és statisztikák világában. De hiába a sok számítás és kalkuláció, egyvalamire nem tudja rávenni magát: hogy újra randizni kezdjen. Rengeteget dolgozik, hogy mindenük meglegyen, és az élete nem könnyű… ha őszinte akar lenni, igencsak magányos.

Jess értesül a Kromantika nevű, frissen felkapott társkereső cég ajánlatáról: adatbázist hoznak létre, hogy DNS-vizsgálat alapján találják meg mindenkinek a lelki társát. Ha ez igaz, akkor a Kromantika alapjaiban változtatja meg a társkeresést, hiszen valami egzaktra épít. Ezzel Jess is tud azonosulni.
Legalábbis azt hitte, hogy tud. A teszt ugyanis kimutatja, hogy 98%-ban összeillik a Kromantika egyik alapítójával, bizonyos dr. River Peñával. Jess ismeri dr. Peñát, ezt a merev, konok figurát, és biztos benne, hogy nem ő a lelki társa. De a Kromantika pénzt kínál neki arra az esetre, ha hajlandó jobban megismerkedni a férfival. Jess szkeptikus, de nincs abban az anyagi helyzetben, hogy visszautasítsa a nagyvonalú ajánlatot. A 98%-os összeillés gyémánt fokozatú egyezést jelent.

A cég promóciójában Jess és dr. Peña álompárrá válnak, ők az élő példa a Kromantika módszerének sikerességére. Miközben egyik bemutatkozó rendezvényről a másikra rángatják őket, Jess lassan ráébred, belül talán másmilyen ez a tudós, mint amilyennek eddig hitte.

A szerzőkről:

A könyvet valójában nem egy ember írta, hanem egy szerzőpáros, akiknek keresztnevéből áll össze a Christina Lauren név. A két alkotó, Christina Hobbs és Lauren Billings nemcsak szerzőtársak, de egymás legjobb barátai is, akik régóta rajonganak a romantikus regényekért. Könyveik olyan népszerűek, hogy New York Times, USA TODAY és #1 Internationally bestsellerekké váltak.