A legenda szerint egy börtönben írt levél a Valentin-nap szerelmes üzeneteinek alapja

valentin nap

A Valentin-nap a romantikus szerelem, a barátság és a csodálat ünnepe. Minden év február 14-én az emberek úgy ünneplik ezt a napot, hogy szeretetüket és ragaszkodásukat fejezik ki párjuknak, családtagjaiknak és barátaiknak. A párok Valentin-napon képeslapokat küldenek egymásnak, virágot vagy más kedves meglepetést ajándékoznak, és különleges időt töltenek együtt, hogy kimutassák egymás iránti szeretetüket.

A ma ismert szerelmesek napját az angolszász országokban Valentine’s Day-ként (magyarul: Bálint-nap) a 20. század végétől ünneplik, ez terjedt el világszerte a „szerelmes-ünnepként”. Hazánkban az angolszász szokás  az 1990-es évektől kezdődően vált ismertté. A Valentin-nap vallási eredete világszerte, így Magyarországon is elhomályosult.

De mi is volt az eredet?

Tekintettel a hasonlóságokra, kezdetben azt feltételezték, hogy az ünnep eredete a római fesztiválra a Lupercalia-ra vezethető vissza, amit február közepén tartottak. A tavasz eljövetelét ünneplő fesztiválon termékenységi rítusok szerepeltek, ahol a nőket és férfiakat úgy sorsolták össze. Az 5. század végén betiltották a Lupercalia ünneplését, egyes vélemények szerint ezt az ünnepet váltotta fel a Bálint nap. 

Más vélemények szerint a Valentin-napot Szent Bálintról nevezték el, egy katolikus papról, aki a 3. században Rómában élt. 

Az egyik legenda szerint Bálint élete idején sok római áttért a keresztény hitre, de II. Claudius császár pogány volt, és szigorú törvényeket alkotott arról, hogy mit tehetnek a keresztények. Claudius úgy gondolta, hogy a római katonáknak teljesen Rómáért kell élniük, ezért törvényt hozott, ami megakadályozta, hogy házasodjanak. Szent Bálint titkos keresztény szertartások keretében házasította ezeket a katonákat, és minden más szerelmest is, aki hozzá fordult – ez volt a kezdete annak hírnevének, hogy hisz a szerelem fontosságában.

Bálintot végül bebörtönözték Claudius ellen elkövetett bűnei miatt. A börtönben gondoskodott rabtársairól és börtönőrének vak lányáról. A legenda szerint Bálint meggyógyította a lány vakságát, és a kivégzés előtti utolsó cselekedete az volt, hogy írt neki egy szerelmes üzenetet, amit „a te Bálintodtól” szignóval írt alá. Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.

Bálint a börtönben magyaráz társainak


Bálintot 270. február 14-én végezték ki. A 14. században pedig a jegyesek és a fiatal házasok védőszentjévé vált.

A szerelmes üzenetek küldésének gyakorlata a 16. században honosodott meg. Az emberek különleges kártyákat küldtek, kifejezve a szeretetüket. Ezek gyönyörű, egyedi tervezésű alkotások voltak, amiket a feladó kézzel készített, és azt fejezték ki, a feladó mennyire szereti a címzettet. A kártyák általában szentimentális verseket tartalmaztak, hirdetve a fogadó szépségét és a szerelem nagyságát.

A Szent Valentin-napi képeslapokat Ámor képeivel, szívecskékkel és virágokkal, csipkével és szalaggal díszítették. Ezeket a képeket ma is használják és világszerte elismerik a szerelem szimbolizálására.

Az 1700-as évektől már kereskedelmi forgalomban kapható kártyákat is használtak, ma pedig már nem ritka az online képeslapok küldése sem.

Kiemelt kép: www.freepik.com/free-vector/beautiful-valentines-day-greeting-card-background-illustration

Még nincs hozzászólás

Írj hozzászólást

Az email címed nem jelenik meg.