Nincs olyan, hogy villámgyors fogyás

Az interneten, a magazinokban, televízióban, sőt, a csapból is az folyik, hogy a beach body egy szemvillanás alatt elérhető, ha követünk bizonyos csodakúrákat. Emlékeztek a káposztaleves kúrára? És a 90 napos diétára? De említhetnénk a most divatos ketogén étrendet is, mint a fogyás legújabb üdvöskéjét. 

Shenker-Horváth Kinga dietetikus és Péter Petra műsorvezető az Eisberg Diéta Dilemma ötödik adásában részletesen kibeszéli ezeket a diétákat.

Vajon mi igaz a gyors fogyás ígéreteiből, és hogyan érhetjük el a régen vágyott beach bodyt? Most kiderül!

Mindenki számára ismerős a helyzet, amikor egy villámgyors fogyást ígérő termékről vagy diétáról hall/olvas, mellyel erőfeszítések nélkül, könnyedén, rövid idő alatt valósíthatjuk meg az áhított bomba alakot. Ám ezekben az esetekben az a legjobb, ha nem dőlünk be első szóra a rapid megoldásoknak! Helyette inkább érdemes dietetikussal konzultálni: mit szeretnénk elérni, és miért akarunk egyáltalán belefogni a diétázásba?

A fogyni vágyóknak sokszor csalogatóbbak ezek a misztikus divatdiéták – annak ellenére, hogy semmilyen varázserővel nem rendelkeznek. Számomra egyfajta misszió, hogy megmutassam: az egészséges, vegyes, kiegyensúlyozott táplálkozás is lehet ugyanannyira izgalmas – ha nem izgalmasabb –, mint egy szélsőséges divatdiéta, sőt célokat is el lehet vele érni! Amennyiben hosszú távú eredmény lebeg a szemünk előtt, akkor nem kampányszerűen kell cselekednünk, hanem az életmódváltásra kell helyezni a hangsúlyt

– fogalmaz Shenker-Horváth Kinga, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége Tudományos Bizottságának tiszteletbeli tagja.

A gond ott van, hogy sokan nem tudják, mit értünk egészséges fogyás alatt. Például, ha olvasnak egy olyan állítást, hogy „1 hónap alatt 12 kilótól is megszabadulhatsz…”, akkor sokan el sem tudják dönteni, hogy ezzel nagyot lódít-e a cikk szerzője vagy sem.

Mi tehát az egészséges fogyás üteme?

Aranyszabályként a heti 0,5–1 kg-ot fogalmazhatjuk meg. Akik rendelkeznek ilyen táplálkozási ismerettel, azok kapásból tudni fogják, hogy a havi 12 kg óriási túlzás. Ezek az ígéretek sajnos sokszor azzal is párosulnak, hogy a fogyni vágyóknak nem kell tenniük szinte semmit, csak megvenni valamilyen terméket, ami csodákra képes. Ez viszont sajnos csak hangzatos, túlzó marketing.

Ha beírjuk a keresőbe, hogy „diéta”, akkor sokmillió, angolul pedig több mint félmilliárdnyi találatot is kapunk. Ez azt mutatja, hogy a különböző fogyási tippek nagyon is érdeklik az embereket. Ezzel a hívószóval szinte bármit el lehet adni, hiszen mindenkinek van egy olyan szakasz az életében, amikor meghízott, illetve lefogyott

– fejti ki Kinga.

Péter Petra műsorvezető közben felhívta a figyelmet arra is, hogy ma már kicsit mást jelent diétázni, mint korábban…

Ha visszamegyünk az időben, akkor láthatjuk, hogy a diéta szabályozott étrendet jelentett, amikor valamilyen betegséggel küzdött az adott páciens, epekő esetén például epediétát, vesehomok vagy vesekő esetén pedig vesediétát javasoltak. A diéta tehát egy bizonyos problémát volt hivatott orvosolni, addig, amíg azt a helyzetet műtéttel vagy gyógyszerrel meg nem oldották.

A beszélgetést a videora kattintva tudjátok megnézni. Vagy hallgassátok meg a podcastot!

People photo created by Racool_studio – www.freepik.com

EZ IS ÉRDEKELHET:

Még nincs hozzászólás

Írj hozzászólást

Az email címed nem jelenik meg.